mm0244925oyg8e0 mm0244925oyg8e0
  • 26-02-2019
  • Chemistry
contestada

In this question why devide by number of moles ?

In this question why devide by number of moles class=

Respuesta :

brandonpuar
brandonpuar brandonpuar
  • 26-02-2019
Because M = mol/L or mL. 15.0 x 0.350/42.0 = M
Answer Link

Otras preguntas

What did the slave traders believe about slaves and slavery? What did the abolitionists believe about slaves and slavery? How were their beliefs alike and diffe
Which of the following jobs did James Monroe not do before becoming president? Select one: a. Army officer during the Revolutionary War b. Minister to England c
A pineapple costs $5.04. Together one banana and one pineapple cost the same as 13 bananas. What dose one banana cost? Please work.
How do I make these points (3,-5)(-5,3) into a point slope form equation that contains the given points
How do I make these points (3,-5)(-5,3) into a point slope form equation that contains the given points
the india gate commemorates?
What is 258 divided by 6?
An insect eats a leaf. Explain how the insect depends on the sun for energy?
By what means are the Ten Commandments said to have arrived?
rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice