ebs02
ebs02 ebs02
  • 25-11-2014
  • Mathematics
contestada

A pineapple costs $5.04. Together one banana and one pineapple cost the same as 13 bananas. What dose one banana cost? Please work.

Respuesta :

TylerYang TylerYang
  • 25-11-2014
5.04 + b = 13b                   b is cost of the banana 
-b               -b
5.04 = 12b
$0.42 = b
Answer Link

Otras preguntas

The sum of a negative number 1/4 of the negative number and 7/16 of the negative number is -13 1/2. what is the negative number?
One end of a cable is attached to the top of a 60-foot pole. The other end is attached to the ground at a distance of 25 feet from the base of the pole. How lon
Avery jumped over 15 hurdles. If these hurdles are 60% of the hurdles in the race, how many hurdles are there in all?
how does the water cycle affect weather in california
Explain how you know when a linear equation in one variable has infinitely many solutions.?
The class has 360 unit cubes in a bag. Johnnie divides the unit cubes equally among 8 groups. How many unit cubes will each group get? A 40 B 44 C 45 D 48 The
Which group convinced President James Madison to go to war with England in 1812?
what is 32 over 64 reduced too
what effect did the issue of slavery have on political parties in the 1850s
(6x^5+21x^4+33x^3+0x^3+18x+12)÷(6x+3)