silviamejia1981 silviamejia1981
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Noah bought 5 pounds of onion at $2 per pound,a bag of salad greens for $4,and 2 boxes of cereal for $3 each. How much money did he spend?

Respuesta :

angicarl
angicarl angicarl
  • 26-04-2018
Noah spent $20 of food.

To find this, we have to find out the cost for everything individually. Onions are $2 per pound, and he bought 5 pounds. So we would do 5*2, which equals $10. The bag of salad greens is $4, so the total there is $4. Cereal is $3 per box, and he bought 2. We would do 3*2 = $6. Finally we add together everything to get the total ($10 + $4 + $6 = $20)

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why did the Lilliputians tie up Gulliver
40 POINTS!!!! HELP ME PLEASE
what is the percentage composition of the element K2Cr2O7​
а) (-4) x 3x =Please what is the answer​
the fruit company was able to detect that their sales down for the past few months due to emergence of another saved product from other companyA. To make an eas
i just need help with the table
What should be added to both sides in order to complete the squar x2 + 12x + = 20 + 144 36 O 12 O 25 *​
Read the excerpt from "Healthy Eating.""I was taking all these pills like an old woman," said Naar, a neonatology nurse at Baptist Hospital. "My blood pressure
Which of the following is not a measurement? 0.50 ppm 120 65 mph 24°C
What is characteristic of Homer's epic style?​