roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

In the united states, the median family income is __________ as the average family income.
how to draw a biotic factors in an ecosystem determine the types of organisms living there
How did the domestication of corn change the love of the early Americans
Use a proportion if two cassettes cost $14.50 How much will 15 cost
Choose the sentence with the best pronoun usage. A. Give the directions to Jorge and I. B. Give the directions to I and Jorge. C. Give the directions to m
Sadly is at the park on a 92 degree day she sees a sprinkler with baby's in it what should she do A.play in the sprinkler with baby's B.play on the park C.do n
Simplify the complex fraction 2/3 over 1/3
Based on the theory of plate tectonics it is inferred that over the past 250 million years north america has moved toward the
The base of a triangle exceeds the height by 9 feet. If the area is 180 square feet, find the length of the base and the height of the triangle.
Please help! c: Complete this Punnett square. (I'll try to upload a picture. If not, here is what the Punnett square looks like.) ___T____ ___Tt____ _t__Tt__tt_