kaleaf04ox0hdj kaleaf04ox0hdj
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could use some help.

Could use some help class=

Respuesta :

ali015
ali015 ali015
  • 22-04-2018
Answer: c = 1.25p
----
You're told that peppers cost $1.25 per pound. That means for each pound of pepper, you would have to add another $1.25 in order to find the total cost.

Another way of saying that is by multiplying $1.25 by the number of pounds, which is represented by p. That means cost, c, equals 1.25p. Or c = 1.25p.
Answer Link

Otras preguntas

Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet