Brandon is buying 8 pounds of green apples and 5 pounds of red apples to make apple pies. Both types of apple costs $1.49 per pound. How much will he spend on apples?

Respuesta :

You would add all the pounds of the red and green apples then multiply it by 1.49 so the answer is $19.37