teresanielsonp4n8i2 teresanielsonp4n8i2
  • 24-02-2018
  • Mathematics
contestada

a product cost 48.50 for 75 feet was is my cost per inch

Respuesta :

PeytonBrainly
PeytonBrainly PeytonBrainly
  • 24-02-2018
75ft x 12in = 900in

$48.50 / 900 = ~ $0.05 per in
Answer Link

Otras preguntas

Janet’s Photography, Inc., is made up of a team of professional wedding photographers. The company has no physical storefront and does all of its business onlin
someone please help me
Balance each of the following examples of heterogeneous equilibria and write each reaction quotient, Qc:(a) H₂O(l) + SO₃(g) ⇄ H₂SO₄(aq)
A sample of 0.600 mol of a metal M reacts completely with excess fluorine to form 46.8 g of MF₂. (a) How many moles of F are in the sample of MF₂ that forms?
Define oxidation and reduction in terms of electron transfer and change in oxidation number.
Rank the following aqueous solutions in order of increasing (a) osmotic pressure; (I)0.100mNaNo₃ (II)0.100 m glucose (III)0.100 m CaCl₂
Write balanced equations for each of the following by inserting the correct coefficients in the blanks: (b) __Ca₃(PO₄)₂(s)+ ___SiO₂(s)+ __C(s) → __P₄(g) + __CaS
Does eating a sweet snack (e.g. candy) cause more weight gain than eating an oily snack (e.g. potato chips)?
As the manager of Speedy Supermarket, answer the following questions. (Round dollars to the nearest cent and percents to the nearest tenth of a percent.) Speedy
The current national u.s. agenda focusing healththrough disease prevention and healthpromotion is called:_______