robbiesgirlp4ksht
robbiesgirlp4ksht robbiesgirlp4ksht
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

May's bakeshop makes triple brownies that cost $1.50 each. Past experience shows 20% of the brownies will spoil. Assuming may wants 40% mark up based on cost and produces 200 brownies, What should each brownie sell for? can you show me how to work it out

Respuesta :

swoozienasa swoozienasa
  • 23-02-2018
You must add 20 and 40, and divide it.


Answer Link

Otras preguntas

I need help finding the answers please help
Barack can buy a four pack of mangos for $2.76 or a six pack of mangos for $4.32. Which is the better buy? Explain.
5. WHAT IS THE SOLUTION TO THE SYSTEM? 5x – 2y + z = 0 2x – y + z = 3 3x + 4y = 18
Please really need help on this
6. Find the area of the parallelograr​
You can reduce the rate at which Blank Space __________ is used by cutting back on use of products such as plastic bags.
Please help me with this and thank you
Why do northern lights appear in different colors? Because charged particles of solar wind ignite different gases in Earth's atmosphere Because electrons an
y is two times the value of x The equation is y=
How is a communities culture affected by its location in a coastal area? Choose all answers that are correct. A.) travelers from foreign lands add diversity B.)