delorismccoyp2rl3b delorismccoyp2rl3b
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to baker and package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

NightcoreMusic
NightcoreMusic NightcoreMusic
  • 26-01-2018
She would have $6.25 because  
 
 
    $8.50 
  - $ 2.25 
  _______
 
 Take 5 - 10 = 5  (we have ten because we borrowed, so we have ten remove 1 from 5 you get 4 because we are borrowing)

 4 - 2=2 ( we have a four because we borrowed to turn 0 into 10) 
Then 8-2=6 (we do not borrow from eight because we already borrowed and there is no need to) 
 
so our final answer is $6. 25  
Answer Link

Otras preguntas

Dry air (0% humidity) is approximately 78% N2, 21% O2, and 1% Ar by moles. Calculate the molar mass and density of dry air at STP. Assume ideal behavior and use
atp is composed of an adenosine molecule and phosphates.
1)A farmer is building a pentagon(that is 5-sided) pen to hold his animals. each side has an equal length. What is the total perimiter of the chicken pen if th
What if plants no longer existed on Earth? How would your life be different?
If a is perpendicular to b b is perpendicular to c, c is parallel to d, and d is perpendicular to e, which is NOT true? I put it like that in hopes that it w
Rubber suits are instrumental for increasing weight loss during an exercise program. True or False
Discuss how agriculture is seen as the cause of inequality between the sexes
Where does the energy come from to make ATP at the chloroplast?
Romeo conceals himself in darkness because
The term term judicial review is best defined as the8.