awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

two examples of capitol crime?
11-8 The Choi Company's next expected dividend, D1, is $3.18; its growth rate is 6 percent; and its stock currently sells for $36. New stock can be sold to ne
Food is able to move down your esophagus by a wave of relaxing and contracting. This is called?
simplify the ratio 12:2 ...?
14. In which of the following sentences does fui mean "I was"? (1 point) Fui al médico Fui a Madrid. Fui estudiante. Fui ayer. 15. Ellos _______ un per
4. What are the four chambers of the heart?
The function t(n)=8n represents the number of tires t(n) that are needed for n trucks. How many tires are needed for 25 trucks? A.32 tires B.150 tires C.200 tir
Let f(x) = 8x3 - 28x + 61 and g(x) = 2x + 5. Find f(x) / g(x)
What issues do you think the secretary of treasury would advise the president
who were the radleys? describe their house and yard