gael7122 gael7122
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Mason wants to buy some pull toys for his dogs. Each toy costs $3. He knows that 1 toy costs $3, 2 toys cost $6, and 3 toys cost $9.

How much will 4 toys cost?

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 23-01-2018
1 toy costs $3  (  $3 x 1 = $3)
2 toys cost $6  ( 
 $3 x 2 = $6)
3 toys cost $9  
(  $3 x 3 = $9)
4 toys cost $12 ( $3 x 4 = $12)

answer 4 toys will cost $12
Answer Link

Otras preguntas

Based on the context, what is the meaning of samovar?
Jane had $7 and her sister had $2. Their parents gave each of them an equal amount of money . Then, Jane had twice as much money as her sister, how much money d
Almost all humans in the Paleolithic Age A.were hunters and gatherers B.were nomadic C.used simple
What country did the U.S. form an alliance with after the Battel of Saratoga
What category do you think humans belong to? And why?
Which political group gained power after the 1876 presidential election
Why did Napoleon bring back catholic church's in france?
definition of Winston Churchill
Which of the following is a guideline to help an individual write and achieve well-specified goal? A. The decision-making model B. An action plan C. A Goal D. T
I need to know how to prove if an angle is congruent or not.