mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

Kyle bought a 5 pound pumpkin for $2.60. how much did he pay per pound
A certain solar collector can absorb 9.0 MJ in 7.0 h. Another panel is added, and together they collect 41 MJ in 5.0 h. How long would it take the new panel alo
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
how do you say good morning in french?Is it still bonjour or something different?thank u!
Linear functions? Converting to different forms??How do I convert 2x + y - 3 = 0 to y=mx + b form? Thank you so much. :)I thought that it was general form...But
name three types of conservation areas in south Africa for conserving terrestrial flora and fauna
find the volume of this cylinder r=3 and h=10
A 12 oz bottle of shampoo last 16 weeks. How long would you expect an 18 oz bottle to last
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004
What is the successor of the natural number 2012?