lisaattwood52 lisaattwood52
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

kia thinks she can make her new product for $5.80. She plans to sell for $12. what is her percent mark up?

Respuesta :

gustanika
gustanika gustanika
  • 23-01-2018
First, count the difference of the cost production and the selling cost
difference = 12 - 5.8
difference = 6.2

Second, transform the difference to percentage
percentage = difference/product cost × 100%
percentage = 6.2/5.8 × 100%
percentage = (620/5.8) %
percentage = 106.9%

The mark up cost is 106.9%
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation of a line that is parallel to the line whose equation is 3y=x+6 and that passes through the point (-3,4).
how does trade enrich a civilization
how do cells in multicellular organism get the resources they need to stay alive?
In a raffle where one number is chosen, determine the probability that you would win if you have a choice of 52 numbers to choose from.
When atoms combine, interactions occur between their _____. a) nuclei b) electrons c) protons d) neutrons
did mount Vesuvius start under water
the ending time is 10:08 and the elapsed time is 30 minutes what is the starting tome
Find the unit rate: $15 for 4 quarts
The coordinates of the vertices of a rectangle are (–2, 3), (4, 3), (4, –4), and (–2, –4). What are the dimensions of the rectangle?
The table shows the amount that each person spend on snacks, games, and souvenirs the las time they went to the carnival. Sinea- snacks $5/ games $8/ souvenir