iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

Four score and seven years ago our fathers brought forth, upon this continent, a new nation, conceived in liberty, and dedicated to the proposition that "all me
Get brainly if right!!! *The speed of a boat going with the current is 34 mph. When the boat goes against the current, the speed is 12 mph. Find the speed of th
need help ASAP due in a few min
Which of the following would make a solid thesis for Derek's essay? A. The ozone layer protects the Earth from the sun's harmful rays, which can cause skin ca
What was one significant result of the war of 1812?
8 friends go out for dinner and the bill for food and drink comes to £120. The friends decide to add a 20% tip on top of this total. If they divide the expense
why are there so many satellites orbiting earth at this time?​
What is 7,014,999,999 rounded to the nearest hundred thousand
Solve the inequality 3x^2 + 10x - 8 < 0​
Suzette has received an order for 1,500 boxes of nuts per week for the next 3 months. If she expects the trend in the marginal product of labor will continue in