eve051 eve051
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for $9.60for 4

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 23-01-2018
You have to find the price for one for unit rate
[tex] \frac{money(y)}{quantity(x)} [/tex]
For a shortcut, use
[tex] \frac{y}{x} = m[/tex]
[tex]9.6 \div 4 = 2.4[/tex]
The unit rate is $2.4

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

Multiply. (−11/15)⋅(−3/5) What is the product? Enter your answer as a fraction, in simplified form, in the box. tks
What happens to chromosomes after fertilization? -are reduced by half -are no longer necessary and die off -pair up with other chromosomes -become gametes
¿Cuántos cuadernos____Uds.?
What are the first 134 natural numbers
What’s the length of the line?
What is the advantage of having large leaves that are bent or angled from directly sunlight
English Question and Answer.
why are birth,death and migration called determinants of population change? plz do this!
PLEASE HELP ITS DUE IN 30 MIN
Which of the following types of operating systems does Unix® belong to? Real-time operating systems (RTOS) Single-user, single task operating systems Single-use