Genny3
contestada

Isabella spends $4.87 on paintbrushes the paintbrushes and paint how many of each item does she buy explain how you found your answer. the paintbrushes cost $0.95 and paint cost $0.99.

Respuesta :

0.95 times 2 and 0,99 times 2 she buys 2 brushes and 2 paint
She bought 3 paints and 2 brushes.
99x3=297
95x2=190
297+190=487
Hope this helps :)