imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a renewable resource? a. coal b. cotton c. copper d. petroleum
Graph y=-3x(squared) +5
How to find a sum of a number
how do you write 310,763,136 in word form
hospitals are classified into four types depending on the sources of income received list 4 main types
What's 6yz+2yz-8yz???? Please help me
829 to the nearest ten
the sum of two consecutive integers is less than 83. find the pair of integers with the greatest sum.
Which statement describes how electric charges affect each other? 1. positive and negative charges repel 2. two positive charges attract 3. two negative charge
I am a triangle with one obtuse angle. Draw me.