annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

Answer question in picture
helppppppppppppppppp plssssssss
helppppppppppp plsss.
Does lithium lose 1 electron?.
4+2√3 4-2-√3 = x +y√3find x and y.
consider the following time series data. month 1 2 3 4 5 6 7 value 25 14 21 13 20 24 16 (a) construct a time series plot. a time series plot contains a series o
Which inequality is equivalent to x-6/x+5 ≥ x+7 /x+3? -13/x²+8x+15 ≥0 2x²+9x+17/x²+8x+15 ≥0 -15x-53/x²+8x+15 ≥0 9x+17/x²+8x+15 ≥ 0
TRUE/FALSE the price of a good has doubled in about 14 years. the approximate annual percentage rate of increase in the price level over this period has been
drain equipment inc. contracts to sell its assets to earth aquatic corporation. before either party has performed, rescission of this contract requires
Evaluate the expression for the given values. If a=3 and b=−6​, find a−b2.