Nicolelovesu Nicolelovesu
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rami buys 3 pounds of oranges . If the cost is represented by c, what is the cost per pound

Respuesta :

nickmh2 nickmh2
  • 25-11-2017
It's C/3 since c is the total price of the total weight of the oranges and there are three pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Two mixed numbers that have a sum of 3
Which statement is the correct interpretation of this excerpt from “To His Coy Mistress” by Andrew Marvell? Thy beauty shall no more be found, Nor, in thy marb
What conclusions can be drawn about the existence of carbon-12, carbon-13, and carbon-14? Question 5 options: These are forms of carbon and they accommodate 6 n
proofreading vs revising
Soft body parts are usually not preserved as fossils. a. True b. False
True or False. Deserts are only found near the equator.
3/4 times x when x equals negative 4
Why do we celebrate Veterans Day??
Describe how bodies of water can affect local winds
What is the measure of ? Four-sided figure divided into four triangles. Triangle on top has angles labeled two, forty-one degrees, and one hundred twelve degr