Cate4869 Cate4869
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Thomas has $71.00 to purchase bottles of juice for her class. If the bottles of juice cost $3.55 each, how many bottles can she buy?

A)17 bottles
B)20 bottles
C)23 bottles
D)24 bottles

Respuesta :

kianamartino11 kianamartino11
  • 28-11-2017
b) 20
$71.00÷$3.55=20
Answer Link

Otras preguntas

What did a zipper cost back in 1890?
individuals have a stronger voice and public policies when they
6. Which of the following global religions arose in India? A. Sikhism B. Jainism C. Buddhism D. Hinduism
what happens to rainwater that falls on land?
What is the unit rate of 72 ounces in 6 steaks?
What is the unit rate of 72 ounces in 6 steaks?
how do you increase the mechanical advantage of a ramp?
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
If the government under the Articles was so ineffective, why weren’t changes made?
Three reasons cellular respiration and photosynthesis are opposites.