hardcore5 hardcore5
  • 23-10-2015
  • Mathematics
contestada

if 3 pieces of candy cost $2.10, how much would four pieces cost

Respuesta :

Keeptrying
Keeptrying Keeptrying
  • 23-10-2015
2.80 you divide 2.10 by 3 that will give you .7 or .70 then you add 70cents to 2.10.
Answer Link
JackelineCasarez JackelineCasarez
  • 16-11-2018

Answer

Find out the how much would four pieces cost .

To prove

As given

if 3 pieces of candy cost $2.10 .

Thus

[tex]Cost\ of\ one\ piece\ candy = \frac{2.10}{3}[/tex]

Cost of one piece candy = 0.7

Cost for four pieces candy = 0.7 × 4

                                             = $2.8

Therefore the Cost for four pieces candy be $2.8 .



Answer Link

Otras preguntas

Slopes, and y-Intercepts: Mastery Test Here's a graph of a linear function. Write the equation that describes that function. 8 Express it in slope-intercept for
The importance of the Boston Massacre etching was that it: O was used as evidence at the trial O Captured the scene to be put in a museum O Helped him win the p
PLEASE HELP IT WILL MEAN A LOT TO ME
I need help with this please
f(x)=2x^2-4x-18 find f(-6)
HELP ME PLEASE I NEED CORRECT ANSWER​
5. Fill in the blanks with either "More," "Less," or "The Same." a) If an object has more mass than another object, it will accelerate_____ b) In order to accel
Round 7412 to the nearest thousand.
Simplify, then determine which is greater
PLEASE HELP EXAMMMMM. ANSWER ALL THE QUESTIONS PLEASEEE