arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

A model of a famous statue is 2 and one half inches tall. The actual statue is 6 and two thirds feet tall. What is the ratio of the height of the model to the h
Contributing to the instability of the Roman Empire, all of the following rulers commited suicide except a. Octavian c. Cleopatra b. Nero d. Antony
What is the value of x in the equation 8x – 2y = 48, when y = 4?
if you have 3/4 of an orange how many fourths do you have
Complete the dialogs with the correct forms : present or past Dialog 1 Eric : wow, what a car! Bagus : yeah, it's mine. Eric : it ....... (be) a beauty. How doe
write the number in two other forms 8.517
y + 2.13 = -9.74 I need help
what are the two ways a hypothesis can be solved?
farmer Gary has 30 flower pots he plants 10 seeds and each pot how many seeds does he plant
label the place value