dakparnath dakparnath
  • 26-09-2017
  • Mathematics
contestada

Tom bought 2 5/16 pounds of peanuts and 2.45 pounds of cashews. Which did he but more of.

Respuesta :

bryan431
bryan431 bryan431
  • 26-09-2017
2 5/16 = 2.31 pounds vs the 2.45 pounds 
so the answer is cashews
Answer Link

Otras preguntas

please help me asap!!! ty :)
Mr. Stansbury went grocery shopping on Tuesday and bought 4 pounds of oranges for $10.88. What is the unit price per ounce?
Determine the largest integer that makes 2 - 3(x+8) > 12 - x true.
LAST ATTEMPT MARKING AS BRAINLIEST!! (Graph the image of the figure using the dilation given)
A scientist carried out an experiment to follow the movement of carbon atoms within animal cells. To do this, the scientist added glucose with radioactively lab
In chapter 7 "Animal Farm' Why do the animals want to blame Snowball? A. The humans have told them that Snowball is trying to destroy Animal Farm, and they now
Can anyone explain capillary action in the circulatory system in simple terms?​
are 1/2 and 2/4 proportional?​
Which word from the haiku supports gabriel’s analysis? april’s willow-leaves butterfly balances.
y = 3 tan(x2 + 5) [using Chain Rule]​