desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

Have you ever seen anyone dance who you would consider to be an outstanding performer? What was so special about that person and what made you feel this way ab
The number of goals scored by a hockey team in each of its first 10 games is 2,4,0,3,4,1,1 and 5. Find the mode of each of the number of goals scored
You have a 100.0-ml buffer solution that is 1.0M acetic acid (K, = 1.77 x 10-5). and 2.OM sodium acetate. Use this to answer the next 3 questions. 4. What is th
Which DHCPv4 message will a client send to accept an IPv4 address that is offered by a DHCP server? (Points : 5) Unicast DHCPACK Broadcast DHCPACK
ASAP PLEASE HELP why would business leaders favor laissez-faire capitalism and social Darwinism. ?
is air made of matter ?​evidence and reasoning.
What is the answer to this calculus problem???[tex] \frac{d}{dx} (e {}^{x} cos \: x)[/tex]​
What is a Theorem? ASAP
Solve the system for x: 6x - 5y = 8 2x + 9y = 24
The temperature was -3°F at 10:00 in the morning. At 3:00 PM, it was 9° warmer. What was the temperature at 3:00?