bryanacervantes bryanacervantes
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

a gallon of chocolate milk sells for $3.14. a snack-size bottle of chocolate milk sells for 3 cents per ounce. which is a better buy?

Respuesta :

nayeliquintaniownhzm
nayeliquintaniownhzm nayeliquintaniownhzm
  • 22-09-2017
A snack-size bottle of chocolate milk is better because it cost less.
Answer Link
josesmile2749 josesmile2749
  • 22-09-2017
the gallon becuase there are 128 ounces in a gallon 3 ×128= 384
Answer Link

Otras preguntas

The newly formed Communist PartyA.signed a treaty with the Central PowersB. signed a treaty with the AlliesC. requested protection from JapanD. requested protec
What are decomposers classified as in an ecosystem?
How many halves are there in 23
I need to find the mean and the mode. What is the mode?
In the US, What is the DMV?
how do u say fat pig in german
how do you inscribe a square in a circle?
Erin byus a bag of peanuts that weighs three fourths of a pound. Later that week, the bag is two thirds full.how much does the bag of peanuts weigh now? Show yo
how do you inscribe a square in a circle?
what is the similarties of all three rocks types