raadharegmi raadharegmi
  • 25-02-2024
  • Mathematics
contestada

4 spoon coast $12. How much do 16 spoon coast?

Respuesta :

ItsMeReyy ItsMeReyy
  • 25-02-2024

Answer

cost per spoon = $12 / 4

= $3

= $3/spoon x 16

= $48

16 spoons = $48

Answer Link
carmenemmaozuna carmenemmaozuna
  • 25-02-2024

Answer:

48$

Step-by-step explanation:

this is because 16 is equivalent to 4×4. If 4 spoons cost 12 dollars you could multiply that times 4, thus getting 48. Another way to think about it is you could divide 12÷4 to get the cost of one spoon, that would give u 3, from there you could multiply it by 16 to see how much 16 spoons would cost. Sorry it that's confusing lol

Answer Link

Otras preguntas

In a bag of keys, there are 15 silver keys, 5 black keys, 11 copper keys, and 4 painted keys of various colors. One key is drawn out at random. What is the prob
what are the Confederate states?
What do you measurement of capacity?
When plastic deformation of a material occurs, the material _____.
Which type of force pulls objects toward one another
Why do birds fly? And also how to get rid of scariness of birds?
Vitellium (Vi) has the following composition:Vi-188: 187.9122 amu; 10.861%Vi-191: 190.9047 amu; 12.428%Vi-193: 192.8938 amu; 76.711%Based on this data, what can
Help please, What does "Happy-Go-Lucky" Mean?
a box contains 13 red blocks, 8 orange blocks,9 green blocks,and 10 blue blocks . Shelly randomly chooses a block from the box. What is the probability that the
Differentiate. y=ln (17-x)