qv33ntrinity11 qv33ntrinity11
  • 25-08-2017
  • Mathematics
contestada

15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce

Respuesta :

Sherlock22122
Sherlock22122 Sherlock22122
  • 25-08-2017
You can set this up as a proportion.

6058.50 x
————– = —
15 1

Cross multiply

15x = 6058.50

Divide by 15

x = 403.90

$403.90 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Find the 6th term in the expanded form of the equation (2x+y)^9
the total cost of 3 tables & 2 chairs is rs 1850 ...if a table RS 75 more than a chair ,find the price of each ?
what does 'secret, black and midnight hags' mean in shakespeare?
Factor by grouping:4-12r+9r^2i know the answer is (2-3r)^2Can anyone explain to me how it is?
if the minimum velocity of a projectile is double the minimum velocity,the angle of projection is
Factor by grouping:4-12r+9r^2i know the answer is (2-3r)^2Can anyone explain to me how it is?
if the minimum velocity of a projectile is double the minimum velocity,the angle of projection is
Relationship between Mini and Kabuliwala
A soccer ball is kicked straight up from the ground with an initial velocity of 32 feet per second. Its height above ground in feet is given by: s(t)=-16t^2 +32
Collect information about working of geyser and prepare a report