jen72she jen72she
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

valintina purchased 200 beads for 48 to make necklaces if she needs to buy 25 more beads how much will she pay if she is charged at the same rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-08-2017
You divide 48 by 200 to find the cost per bead then multiply that by how many more beads you need. 0.25 for one bead multiply that by 25 and the answer is 6 dollars
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
Why was the second national bank of the United states important?
20-[6b-(4a+2b)] simplified
CORRECTING SENTENCES BY ADDING APOSTROPHES Choose the word that uses the apostrophe(s) correctly. If a sentence is already correct, choose correct. The car’s en
how to solve 2x+y=2 and x+y=-1
Jamaica's class has 24 students. if 1/8 of them play piano, how many students in her class play piano?
seven less than twice a number is 11. find the number
31.75 rounded to the nearest tenths
Although ___________ is described as an accepted practice in the Old Testament, it is nonetheless remarkable that King Solomon had 700 wives. A. microcosm B. mi
kelvin and 4 of his friends want to share 4 pounds of nuts equally. write an expression to show what fraction of nuts each friend should receive. then write 2 e