takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

- The local museum requires 2 adult chaperones for every 15 students. How many adults would be needed with 90 students?
Is it better for an element to be more abundant or less abundant?
A compound light microscope consists of how many lenses?
The following double line graph represents the heights (in inches) of Lana and Sabrina over a period of seven years. What was the difference between the girls'
Anne is giving 20 cupcakes to her 5 best friends. How many cupcakes does each friend get? A addition B subtraction C multiplication D division​
The scale of the blueprint tells us the of drawing to real space?
SAY YOUR ANSWER AND FAVORITE COLOR FOR CHANCE TO GET A BRAINLIEST
Explain the difference between a constitutional monarchy and an absolute monarchy
A large, heavy cargo container is taken from the surface of the Earth and brought to the Moon to begin building a base camp. What is MOST different about this c
y≤5/3x-4 a linear equation