mathfinder
mathfinder mathfinder
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a six pack of bottled water for 3.79 a nine pack or four. 50 and a 12 pack for 6.89 which package cost the least per bottle

Respuesta :

MrsMouse
MrsMouse MrsMouse
  • 22-08-2017
The 6 pack worth 3.79 costs $0.63 cents each bottle. The 9 pack for 4 is worth $0.50 cents the bottle. And the last on is worth $0.57 meaning the 9 pack for 4.50 costs the least per bottle.
Answer Link

Otras preguntas

What does Newton's law all about?​
Solve for x. X +1/2=3/4O X = - 1/2O X = 1/2O X = -1/4O X = 1/4​
Fill in the missing number. % of 90 = 54
Why is it important that we have accounts from all sides of a conflict like the Civil War?
Which function represents the graph below?
siglo XVl en México cambios sociales, economía, política y cultural ​
Help me please What regions of Afroeurasia were directly linked by the Silk Road around 300 C.E.? 0 Select all correct answers. India O Middle East China Europe
please answer the question above!​
Every student and teacher _____ (is/are) presented during the assembly. Choose the correct answer.
car starts from rest and reaches a velocity of 10 m/s in 10s a) Draw the v against t graph for the motion of the car? b) From the graph find: i) the slope of th