kaylakardashian
kaylakardashian kaylakardashian
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

In my chemistry class, 28 students are given 3 pens. If there are 8 pens in one package, priced at $1.88 per package, what is the total cost of giving away pens?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-08-2017
28 students are each given 3 pens....28 * 3 = 84 pens
8 pens in 1 pack.....84/8 = 10.5....so 11 packs were bought
at 1.88 per pack....11 * 1.88 = $ 20.68 <==
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-08-2017
 i think the answer is 11 * 1.88 = $ 20.68

Answer Link

Otras preguntas

whats the most accurate estimation of 65+77
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
whats the most accurate estimation of 65+77
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
whats the most accurate estimation of 65+77
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?