liss18 liss18
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Jill spend $15 on diapers. If they cost $5 a package, how many packages did she buy ?

Respuesta :

ambercolee7 ambercolee7
  • 22-08-2017
The answer is three.
Answer Link
Middel17
Middel17 Middel17
  • 22-08-2017
She got 3, 3x5 is 15 3 groups each one is 5 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Subtract. (5x^2−3x−2)−(−2x^2−x+10) Express the answer in standard form.
What is the solution to the following system of linear equations? {4x - y = -6 {x - 2y = -5 Please explain how you solved!
find the average for the following group of numbers 85, 92, 84,85,96,95
How do you find the area of this trapezoid
which word can be a synonym for the word persistent A. weak B. stubborn C. dishonest D. unclear
In marginal analysis, people compare the____ benefits to those of the costs. A. Additional B. Past C. Total
There is 1 in. of water in a pool. The water level is increasing at 0.75 in./min . Which linear equation represents the total depth of the water, in inches, a
The replacement of a worn or failed implant is known as
Which shotgun choke is best for hunting a large, slow bird, such as a turkey?
2 dozens of flowers make 5 centerpieces how many dozens does it take to make 20 centerpieces