vocathy0812
vocathy0812 vocathy0812
  • 21-07-2017
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

Respuesta :

Govinda
Govinda Govinda
  • 21-07-2017
Option A is a lower price by 0.001 of a cent

Hope this helps

Plz mark as brainliest
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 21-07-2017

A = 1.49/5 =0.298 cents per ounce

B = 3.59/12 = 0.299 cents per ounce

 so A has the lowest unit price

Answer Link

Otras preguntas

What two numbers multiply together and equal 16 and add together and equal -2?
Please tell me what is Post Hoc Ergo Propter Hoc?
A room is 45 m x 15 m. What is the least number of rectangle tiles required to pave the floor of the room, if each tile is 50 cm x 1m?
identify the greatest common factor or label as prime ** 28a^2-4ab
Please tell me what is Post Hoc Ergo Propter Hoc?
What two factors affect gravity and how?
what volume measured in stp will 3.75 grams of helium gas occupy?
Why do venus fly traps have lysosomes?
what 2 numbers should be placed in the blanks below so that the difference between consecutive numbers is the same?      17,_,_,41
solve the equation 2(d-6)=3d+5