telonqueznewsom
telonqueznewsom telonqueznewsom
  • 24-04-2015
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce package of cheese costs $4.29. which is closest to the cost per pound?

Respuesta :

belushjasmine
belushjasmine belushjasmine
  • 24-04-2015
1 pound is 16 ounces.
16 /2 = 8
Multiple 4.29x2 (Below)
$4.29 (8 ounce package of cheese) x 2 = $8.58
Answer Link

Otras preguntas

What are the benefits and drawbacks to having a large mountain range 5 points surrounding or bordering the land that your society lies on?
Can someone tell me what the words are so i can color it in?
list down at least 2 examples of each kinds of drawing
HYV seeds are associated with which research technology?​
P and q are prime numbers P³×q=56 Find p and q
In __________ the first English factory set up on the banks of ___________
I’ll mark u as brainliest!
How does the rule of law impact government officials and institutions?
Write the equation of the circle that is centered at (- 13, - 2) and has a diameter of 24^ *
Write publication facing three problems in the community