Antonia1 Antonia1
  • 22-04-2015
  • Mathematics
contestada

1kg costs £1.28. what is the cost of 250g

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 23-04-2015
First, convert 1 kg to g.

1 kg = 1000 g

So 1000 g = 1.28

Set up a proportion:

1000/1.28 = 250/x

Cross multiply:

1000x = 320

Divide 1000 to both sides:

x = 0.32

So 250g costs £0.32
Answer Link

Otras preguntas

-5(x+5)<-15 or -6(x-3)<-6
The net of a triangular prism is shown in the coordinate plane. What is the surface area of the prism?
Which of the following was from the Flemish timeframe (era)? O Created arrangements using a single flower O striped/flame colored tulips were popular O used daf
Succfulness of the Competion Policy in South Africa?​
A ball is thrown from a height of feet with an initial downward velocity of . The ball's height (in feet) after seconds is given by the following. How long afte
Can someone please help me
what are advantages and disadvantages of magnetic waves when its added in transportation of goods?
Do the following activities: Complete the text with the correct form of the verbs in brackets. I 1 (be) a member of the local drama club since I was a child a
A population of 40 foxes in a wildlife preserve quadruples in size every 13 years. The function y=40•4x​, where x is the number of 13​-year ​periods, models the
If two sets of identical twins get married and each couple has a child could the resulting children be identical?