kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to -14+6b+7-2b=1+5b?
What is the slope of the line that passes through the points (-3,3)and (-3,13)
describe the 10 amendment in your own words
Describe how the rate of militarism in Japan set the stage of for the stage for their alliance with the axis powers
Please hellp with this geometery
If 7. 2 grams of sugar is needed for every cake made how much sugar is needed for 10 cakes
The length of the rectangle is three times it’s width. The perimeter of the rectangle is 24cm. Work out the area
expand the expression ​
Pete corporation produces bags of peanuts. It's fixed cost is $18,900. Each bag sells for $2.17 with a unit cost of $1.27. What is Pete's break even point?
Which sentence provides the BEST supporting point to defend the author's position? A) Teenagers should not be allowed to drive until they are 18. B) Only high