Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

What are three ways that civilization in western Europe declined after the Roman Empire fell?
A food chain or food web can provide good information like _____.
Speaker A: I do not agree with what you have to say, but I’ll defend to the death your right to say it. Speaker B: Government has no other end, but the
How did the triangular trade benefit Europeans?
From your working definition of "language," is the commonly referred-to concept of "sign language" really a language? Why or why not? Answer in complete sentenc
why did angry Greek citizens storm into the streets in 2012 to protest?
Three of the common characteristics of hunter-gatherer communities were _____.
What is the difference between formal and informal socialization? Which is more instrumental in forming ones political beliefs?
The triangles are similar. If QR = 4, QP = 2, and TU = 13, find TS. Round to the nearest tenth.
Which philosopher and Christian humanist, wrote a book entitled The Praise of Folly, which criticized the focus on greed and worldly power by monks, priests, ca