httpangxlina29 httpangxlina29
  • 23-04-2017
  • Mathematics
contestada

jojo is planning on serving ice cream sundaes to 25 guests each tub of ice cream served 10 poeiple and costs $3.99 how much will he spend on icecream ?

Respuesta :

abd124
abd124 abd124
  • 23-04-2017
He will spend 
11.97 
since he needs to buy 3 pots
Answer Link
joelash1 joelash1
  • 23-04-2017
First, you want to see how many tubs of ice cream you will need to serve 25 guests. Since you cannot but half of a tub of ice cream you will need to buy more than what you will use. That adds up to three tubs of ice cream. If each one costs $3.99, then 3 times 3.99 = 11.97. So Jojo will spend $11.97 dollars on ice cream.
Answer Link

Otras preguntas

help please asap!!!!!!
Jasmine and July had been best friends since the summer of their third grade year when Jas had broken her arm. Which story element does this line of dialogue p
Write 0.12*10-3 as a decimal
How does the school setting of the excerpt from Galarza's Barrio Boy shape the narrator's understanding of what it means to be American? A. Because children fr
Mary spends a lot of time her crowd. She uses their language and adopts the preferred clothing styles for girls in her group. For Mary her peer group is a
21) Rearrange the formula v2 = u2 + 2as for s. A) s = v2 + u2 2 B) s = v2 - u2 2 C) s = v2 - u2 2a D) s = v2 + u2 2a
I need help I am really confused
What is the main difference in pununction between english t and the spanish t?
What Happens when a ATP loses a phosphate group
Who invented the sewing machine?