contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store. The rope costs $2 per foot. how much did Nolan pay for the rope?

Respuesta :

The answer is $156 .
Here's why:
26 yards =78 feet
78 times 2=156
There are 3 feet in a yard, so that would be 26x3=78 feet. If it's $2 per foot, you would have to multiply 78 by 2 which gives you 156. He paid $156 for the rope