Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

If a Realtor helps a family purchase a $160,000 house, and they earn a 3.5% commission, how much will they earn from the sale of that house?
how do u simplify 24+2x=3x+2(3•4)
! Please Hurry Offering 40 points No links! In 1970 about 2,170,000 U.S. workers worked at home. During the next ten years, the number of workers working at hom
What graph it is it and how can I figure the problem out
A multinational enterprise would likely be motivated to pursue a global-standardization strategy in order to ______. (Check all that apply.)
Brainliest if correct
How do embargoes most negatively affect a domestic market?.
Select the correct answer. Which of the following is a purpose for using active reading strategies? A. To learn to read material faster B. To improve your grade
please help me on spanish i appreciate
A single-tenant cloud computing environment is also known as a(n) _____. private cloud public cloud autonomic cloud hybrid cloud