christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

given f(x)=x^2+2x+3 and g(x)=x+4/3 solve for f(g(x)) when x=2
Miriam's uncle donated 120 cans of juice and 88 packs of cheese crackers what is the maximum amou t of students that can come to a school picnic
What is the common denominators of 1/3 and 1/2
What was it like in Europe with government and religion?
What are the codes of chivarly loyalty
How can Steve add 48 plus 34 by making a ten?what is the sum?
The Palmer Raids contributed to the power of which man?
A crane raises a 150 N weight to a height of 2.0 m in in 5.0 s. The crane does work at a rate of
que quiere decir que el hombre fue creado a imagen de dios
3/4+7/15+5/6+3/5+3/20 in lowest terms