Zayislit Zayislit
  • 25-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs 3.49 which package is a better deal and why

Respuesta :

girleygirl110
girleygirl110 girleygirl110
  • 25-02-2017
the better deal is the 16 ounces for 79 cents because it is 5 cents an ounce
while the 32 ounce bag is 11 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of 2y = 7x + 3
Facts about The Aral Sea
In the late 1800s, the growth of the railroad led to Midwestern cities like Minneapolis and Cleveland becoming
how are certain cells in your stomach specialized
Which of the following does NOT described the period of American imperialism? a. a period of nonaggressive American diplomacy and isolation b. a period of inc
Why was a severe downturn in oil prices during the early '80s detrimental to the Soviet economy?
Lenin's New Economic Policy allowed some of what to reappear in the Russian economy? a. Industrial collectives c. The monarchy b. Free markets d. Agricultur
In what circumstances do scientists use observational research and opinion based research?
which of the following would be a positive outcome of the British Governing of india ? a) transportation was improved by building railroads. b) schools wer
40 is 8% of what number?