Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

A given investment project will cost RM400,000. Incremental annual cash flows after taxes are expected to be RM80,000 per year for the life of the investment, w
When evaluated for x=-4 the expression x2-8/x+10 is equal to
-11 2/3* (-4 1/5) A) -44 2/15 B)44 2/15 C)49 D)-49
help me please and thank you
what’s the range of this set? 2,3,3,4,7,8,8 a)4 b)5 c)6 d)8
Select the option that uses a correct subordinate conjunction to join the following sentences together: I got a new puppy. I have been responsible lately. (10 p
A tank has capacity 6 L and initially contains 11 mg of salt dissolved in 3 L of water. A solution containing 1 mg/L of salt enters the tank at a rate of 3 L/ho
Please help, 30 points!!!
Alexandra has 36 coins
A discrete relationship is shown below between the number of workers on the job and the number of bricks placed on the wall. Workers 1 2 3 4 Bricks Placed 90 18