heyimsomonelol heyimsomonelol
  • 23-11-2022
  • Mathematics
contestada

Tammy purchased 20.5 centimeters of wire for $16.40.
Find the unit price in dollars per centimeter.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

jeannie55555 jeannie55555
  • 23-11-2022
Answer:
Each cm of wire is $0.80

Explanation:
16.4/20.5=0.8
Answer Link
semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-11-2022

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Given:

  • 20.5 cm wire costs $16.40.

To find the unit price in dollars per centimeter, divide the total amount by the number of centimeters:

[tex]\implies \dfrac{16.40}{20.5}=\dfrac{164}{205}=\dfrac{41 \times 4}{41 \times 5}=\dfrac{4}{5}=0.8[/tex]

Therefore, the unit price in dollars per centimeter is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

Help me out hereeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
state the common difference for the given A.P.3/2,1/2,-1/2,-3/2,......​
b. Describe cellular respiration, as represented by this model .
-3 5/6 + 1 1/10 the answer needs to be a mixed number in the simplest form
a person pays $25 to randomly select one of 5 envelopes containing a different check amount. determine the expected value if the check amounts are $0, $20, $30,
2,2-dimethylpropanoate and hydronium ion
synthesize two soures
Write a paragraph describing the difference between abnormal behavior and a psychological disorder.
if 3 times a number is decreased by 5 the result is 7 what is the number
the oil industry in Texas is very prosperous because the land is ______ and easy to drill??A. hardB. mountainous C. roughD. flat​