AngeleD65445 AngeleD65445
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Walter pays 2.53 to ship a package that weighs 5.5 onces. which is the cost to ship 1 ounce

Respuesta :

EmoreeP247899 EmoreeP247899
  • 25-10-2022

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

expanded form of 16.49
It took 20 minutes to print out a 250 page report at the speed how many pages put this printer produced in 30 minutes
Can someone check my answer. Thanks
Which of the following describes the relationship between elements of an ecosystem? A.Elements of ecosystems are mutually dependent on each other. B.There is no
Where does the force for earthquakes came from?
Question 6 cf 20 Where was library. the Santa Raga
Most members of the European Union _____. only import and export goods using a flexible exchange rate system only trade goods with neighboring countries have
How did the Israelites settle Canaan
Which fragment is made up of a complete subject? A.blared loudly in the tuba section B. blasted the notes to the thrill of parade-goers C.applauded for all o
Solve each equation. Show all your work. Round your answers to four decimal places. (a) 7^4x=10,(b)ln(2)+In(4x-1)=5Please Help I have no Idea where to start. T