KailonZ391481 KailonZ391481
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

it costs $5.15 to buy 1/4 oz of walnuts. how much would it cost to purchase 4.5 oz of walnuts.

Respuesta :

NalleliX565627 NalleliX565627
  • 25-10-2022

If it costs $5.15 to buy 0.25 oz of walnuts, then we can use the next proportion to find how much would it cost to purchase 4.5 oz of walnuts.:

[tex]\frac{5.15\text{ \$}}{x\text{ \$}}=\frac{0.25\text{ oz}}{4.5\text{ oz}}[/tex]

Solving for x,

[tex]\begin{gathered} 5.15\cdot4.5=0.25\cdot x \\ 23.175=0.25\cdot x \\ \frac{23.175}{0.25}=x \\ 92.7=x \end{gathered}[/tex]

It would cost $ 92.7 to purchase 4.5 oz of walnuts.​

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me? I need one example of each figurative language (simile, metaphor, personification, allusion, hyperbole) from the chapter 3 "Afterlife" of t
Five factors that affect climate
A TV has height:width in a ratio of 3:4. In a scale drawing the height is 4.5cm. What would the width me?
The purpose of Roosevelt's speech was to persuade congress to?
What does the word precipitated mean in the following sentence? The incident at the school precipitated the need for more security
what helpful information can you find at a company or distributor website a. what Public Image they"re trying to display b. the fact or or about how they opera
What is the square root of m6?
why do ecosystems need a continual influx of new energy?
Solve photo question help please.
Solve the inequality 6x − 8 > 4x + 26. x < 9 x < 17 x > 9 x > 17