SumireI699148 SumireI699148
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

This chart shows the cost per pound of different fruits.

This chart shows the cost per pound of different fruits class=

Respuesta :

TarrenO711322 TarrenO711322
  • 25-10-2022

From the given data, the cost per pound of apple, CP=$1.89≈$2.

We have to estimate the cost of n=3.2≈3 pounds(lb) of apple.

The cost of n=3 lb of apple can be calculated as,

[tex]\begin{gathered} T=CP\times n \\ =2\times3\text{ lb} \\ =6 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the cost of 3. pounds of apples is about $6.048.

Answer Link

Otras preguntas

How many sides are on a regular die? (Die is singular; dice is plural)
What is the median of 51 67 63 52 49 48 48?
if investment double every 7 years and you start with 600$ investment how much money would you have after 21 years
Does anyone know the answer? Pls help
Foragers make few status distinctions, and the ones they make are based mainly on Multiple select question. personal qualities or achievements. gender. age. anc
College algebra and trigonometry 5th edition answers
College algebra and trigonometry 5th edition answers
PLEASE HELP 50 PIONTS! What is the Occasion of Pretty Like A White Boy br Drew Hayden Taylor
PLEASE HELP ASAP !! I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!
1. Consider the women you have learned about in this section. Who would be the most historically significant? Use evidence to defend your choice. 2. Whose ideas