JazzleenP356137 JazzleenP356137
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Write an equation and solve.You bought a magazine for $5 and 4 erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

Respuesta :

YittaV765721 YittaV765721
  • 25-10-2022

Let the magazine be m and the eraser be e. Then the total cost is 25.

The equation can now be shown as follows;

[tex]\begin{gathered} 25=m+4e \\ 25=5+4e \\ Subtract\text{ 5 from both sides of the equation;} \\ 20=4e \\ \text{Divide both sides of the equation by 4} \\ 5=e \end{gathered}[/tex]

Therefore each eraser cost $5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following gas satisfaction measures wWhich of the following gas satisfaction measures would Be this for a company to use if they want to estimate h
PLSS HELPPPPppppppppppppppppPPP
What is the thoery of Newton?
f(x) = 3x + k f(4) = 10 easy equation but I just need a confirmation that the answer is actually -2 lol
You are making​ gluten-free baked goods for a bake sale. One type of​ gluten-free flour costs​ $7 for a​ 3-pound bag. You can spend at most​ $28. Let n be the n
What prevented the u.s. economy from failing after it stopped focusing on war production?the creation of new military suppliescontinuing military productionfede
Number 4 please!! Thx
2. Jada fills her aquarium with water. The graph shows the height of the water, in cm, in the aquarium as a function of time in minutes. Invent a story of how J
it takes a work crew 12 days to build 4 houses. How many days does it take to build one house?
0.00000804 scientific notation