ariaethiopia12 ariaethiopia12
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Four hamburgers cost 13.95. Find the unit rate

Respuesta :

YeaImSyko
YeaImSyko YeaImSyko
  • 22-09-2022

Answer:

$3.48

Step-by-step explanation:

Divide the number of hamburgers by the total cost:

13.95 / 4 =

3.4875

$3.48

Answer Link
brianabbott408 brianabbott408
  • 22-09-2022
The answer is 3.48 take 13.95 and divide it by 4
Answer Link

Otras preguntas

350 people went to movies on saturday. fewer people went to the movie on sunday. about 600 people went to the movies in all. how many people went to the movies
In the pet show 3/8 of the pets are dogs. Of the dogs 2/3 have long hair. What fraction of the pets are dogs with long hair?
The agricultural revolution led to the need for organized a. pest control. b. technological reform. c. greenhouse gas reform. d. government.
is this answer is correct can you help me please
Use rounding or compatible numbers to estimate the sum. 256+321
Which of these characteristics did early people control in order for agriculture to expand? access to clay access to water good weather better seeds
write the fractions below in simplest terms. 25/50
which word best characterizes the narrator of notes from the underground? A. Arrogant B. Flamboyant C. Sympathetic D. Casual
(-65s^4+86s^2-24)/(-5s+2)
Write a algebraic expression for c=12b