gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 14.9 pounds of bananas at a price of $2.36 per pound?

Respuesta :

destanycrowder123 destanycrowder123
  • 23-08-2022

Answer: 35.164

Step-by-step explanation:

2.36 x 14.9

Answer Link
Skandar
Skandar Skandar
  • 23-08-2022

It tells us that each pound of plantain costs $2.36.

So we must:There is Multiplying the pounds of bananas, by the price of each pound; then

14.9 × $2,36 = 35.164

Therefore, a person could pay for 14.9 pounds of bananas, for a total of $35,164.

Skandar

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements should have a question mark added to the end? A. Why did Leonard decide not to go to lecture B. I had to wonder why Lisa
Which phrase uses a hyphen INCORRECTLY? A) a late-night show B) an after-school job C) a family-owned cafe D) a perfectly-good answer
What wastes are solid, liquid, or gas wastes that are toxic, flammable, corrosive, reactive, or radioactive
thinking ahead does nothing to help prevent accidents true or false
Which property of equality would you use to solve the equation 14x=56
The Metro theater has 20 rows of seats with 18 seats in each row Tickets cost $5 The theaters income in dollars if all seats are sold is (20 X 18) X 5 Use prope
What was the main cause of the american war for independence, as stated in the declaration of independence?
Will give Brainliest  to right answer.
$1.12 for 8.2 ounces
A beer that was 10 proof would contain approximately what percentage of alcohol?